Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2
Súkromná stredná odborná škola Hliník nad Hronom - autoopravár, automechanik

Práce žiakov

Vybrané slohové a iné literárne práce našich žiakov:

Životné jubileum

Slávnostný príhovor

Autor: Matúš Mesároš

   Milá stará mama, vážení hostia! Čas sa zastaviť nedá a ten náš plynie akosi rýchlo. Ani mne, čo mám len sedemnásť rokov, sa nechce veriť, že sa tu stretávame pri príležitosti okrúhleho jubilea našej starkej.

   Drahá moja starká, v tejto slávnostnej chvíli sa obraciam k tebe. S úprimným srdcom sa ti chcem poďakovať za tvoju obetavosť a ochotu, ktorú si nám všetkým preukazovala. Ďakujem ti, že si so starkým vždy pri nás stála a pomáhala nám. Mala si to s nami ťažké, keď sa ti v jednom roku narodili tri vnúčatá. Od malička si s nami bola. Pamätáš, keď sme sa s Adamom stále bili? Ale ty si nám vždy vymyslela nejakú dobrú hru, a nakoniec si sa hrala s nami. Máme spolu veľa krásnych zážitkov. Taktiež ti ďakujem aj za to, že si nás vždy vypočula. Naše problémy, trápenia. Cením si hlavne to, že si pre nás vždy mala čas. A ten čas, strávený s tebou, by som nevymenil za nič iné. So starkým ste nás veľa naučili, hoci naše tvrdé hlavy a hlavne veľké ústa nasmerovať správnou cestou nebolo vôbec jednoduché. Viedla si nás pevnou rukou a láskavým srdcom, spolu s našimi rodičmi si z nás vychovala dobrých ľudí. Naučila si nás, že sú chvíle, kedy treba skloniť hlavy a pri všetkom našom sebavedomí a pubertálnej drzosti si priznať to, že sme nezjedli všetku múdrosť sveta. Milá starká, dovoľ mi, aby som tento príhovor ukončil slovami neznámeho básnika, ktorý hovorí: "Starí rodičia držia naše malé ruky len chvíľu, ale naše srdce navždy!"

   Zdvihnime teraz poháre a pripime si na pevné zdravie našej starkej a mnoho ďalších rokov strávených spolu s ňou v kruhu našej rodiny. Ďakujem za pozornosť a nazdravie!

 

 

Človek, od ktorého sa mám stále čo učiť

Charakteristika

Autor: Marek Michalovič

   Od narodenia, prvých krokov, škôlky, základnej či strednej školy, problémov všedných, školských či pracovných, jednoducho cestou života mi pomáha prejsť osoba, ktorá je môj vzor. Moja opora, môj pevný bod na zemi. Autorita aj kamarát, osoba, ktorú mám rád - môj otec Milan Michalovič.

   Postavou nižší, chudý, len má trošku vplyvom veku a dobrou kuchyňou väčšie bruško. Ruky poznačené prácou, popolavé vlasy so začínajúcou plešinou. Zelené oči a tiež popolavé fúzy pod nosom robia z neho prísneho človeka. Je to však len výzor, vnútro je úplne iné. Čerstý päťdesiatnik, pracovitý, zodpovedný. Pracuje ako zvárač a zváranie vyžaduje presnosť, dobre odvedenú zodpovednú prácu, ktorá musí byť kvalitná, s určitou dávkou vkusu. Aj mňa vedie k tomu, aby moje budúce povolanie, nech sa bude týkať čohokoľvek, vyzeralo takto dobre. Alebo aby to bolo lepšie, ako to on hovorí. Sme traja chlapci, takže to s nami nemá vždy ľahké. Je veselý, naše úlety znáša statotčne, ale klamstvo nemá rád. A keď sa nám to stane, je sklamaný, no po dlhšom rozhovore sa to snažíme urovnať. Znamenie strelca, duša dobrodruha, obrovská chuť cestovať, poznávať svet. Všímať si iných ľudí, ich záľuby a z každého si niečo zobrať do života. Aj taký je môj otec. Vštepuje nám: "Nepresnívajte svoj život, ale prežite svoje sny!" Jasné, má aj svoje negatíva, ale tie má každý. Nemusel by okolo toho, čo som nespravil, toľko hovoriť, ale to robí asi každý rodič.

   Nie vždy sa mi darí zúžitkovať jeho rady, ale i po čase sa k nim vraciam a pomáhajú mi odraziť sa ďalej. Je mi príkladom v mnohom, nechcem ho sklamať. Možno nebudem ako on, ale vo veľa veciach sa chcem naňho podobať. Keď budem mať toľko rokov čo on, tak chcem povedať: "Držal som sa jeho rád, ktoré mi dával celý život, a otec by mohol byť na mňa hrdý!"

 

Význam misie Cyrila a Metoda pre súčasného človeka

Diskusný príspevok

Autor: Marek Tóth

   Vážení prítomní!

   Zišli sme sa tu, aby sme si pripomenuli 1150. výročie príchodu Cyrila a Metoda na územie Veľkej Moravy. Dnešnou diskusiou si pripomenieme význam tejto návštevy.

   Cyril a Metod pochádzali z byzantského mesta Solún. Dôvodom ich návštevy bola prosba veľkomoravského kniežaťa Rastislava adresovaná cisárovi byzantskej ríše Michalovi III. Podľa môjho názoru mal príchod týchto učencov pre náš národ veľký význam, či už preto, že priniesli kresťanstvo, ale aj preto, že ako prví doniesli na územie Veľkej Moravy zrozumiteľné písmo, hlaholiku, a jazyk, staroslovienčinu. Aj vďaka týmto skutočnostiam mohli o tisíc rokov neskôr Štúr, Hurban a Hodža uzákoniť spisovnú slovenčinu. Z hlaholiky neskôr vznikla cyrilika, z ktorej vychádza aj súčasná azbuka. Preto si myslím, že títo svätci boli dôležití nielen pre nás Slovákov, ale aj pre ostatné slovanské národy. Skúsme sa zamyslieť nad tým, čo by sa stalo, keby títo vierozvestci na naše územie neprišli? Ovplyvnilo by to niečo? Ja si myslím, že určite áno a kvôli tomu je pre nás toto výročie také dôležité. Bez Cyrila a Metoda by sme podľa mňa neboli tam, kde práve teraz sme. Boli to učitelia národov, a preto by som im chcel vzdať poctu a symbolicky poďakovať za to, čo pre nás spravili.

   Ale pravdou je, že príchod Cyrila a Metoda už nemá pre mnohých súčasných ľudí význam.Za 1150 rokov sa toho dosť zmenilo. Zmenili sa technológie, ale hlavne sa zmenili ľudia. Súčasného človeka skôr zaujíma, čo je dnes v móde, škandály celebrít... Nejaký Cyril a Metod im už nič nehovorí. Namiesto toho, aby ľudia viac času trávili spoznávaním svojej histórie, sedia doma pri Facebooku alebo televízore a kŕmia sa hlúposťami.

   Chcel by som ešte na záver poznamenať, že vďaka poznaniu histórie by ľudstvo nemalo urobiť tie isté chyby ako v minulosti. Preto je nevyhnutné, aby si ľudia pripomínali svoju históriu, to pozitívne, čo priniesla, ale aj prešľapy, ktoré napáchali.

   Ďakujem za Váš čas a prajem Vám príjemný deň!

 

Človek, ktorý pre mňa znamená veľa

Charakteristika

Autor: Radoslav Horvát

   V živote každého človeka je niekto, na kom mu záleží. Pre mňa je dôležitých veľa ľudí. Ale najdôležitejšia je moja rodina. Mojím najväčším vzorom je moja mama.

   Má štíhlu postavu, stredne dlhé hnedé vlasy a veľké hnedé oči. Mama je veľmi všímavá. Vždy, keď mi niečo je, všimne si to ako prvá a dokáže sa vžiť do mojich pocitov. Môžem sa jej so všetkým zdôveriť bez toho, aby som sa bál, že to niekomu povie. Je veľmi pracovitá, ochotná pomôcť aj človeku, ktorého vôbec nepozná. Jej pracovitosť ju však neraz stojí veľa nervov a síl. Mamu baví veľa domácich prác, najmä varenie, aj keď niekedy to tak nevyzerá. Všetky jedlá od nej mi veľmi chutia. V našej domácnosti musí mať všetko svoje miesto. Vždy si všimne, keď je niečo tam, kde to nemá byť. Občas, keď robím poriadok, premiestnim jej nejaké veci, no neprejde ani desať minút a všetko je späť. Samozrejme, aj ma zahriakne a povie mi, aby som sa nechoval ako päťročný chlapec. Vraj ma tým vedie k zodpovednosti. Pri problémoch si však neudrží chladnú hlavu a často aj z drobností urobí veľký problém. Má však aj zmysel pre humor. Dokáže si spraviť srandu aj zo seba. Často, keď mám zlú náladu, dokáže ma svojou kreativitou rozveseliť alebo zamestnať, keď sa nudím. Vďaka nej je v našej domácnosti vždy veselo. Veľmi si ju vážim, aj keď jej niekedy odpapuľujem. Ju to potom trápi a mňa mrzí. Moja mama vie byť citlivá a má dobrú dušu.

   Za nič na svete by som ju nevymenil. Pre mňa je to najlepšia mama na svete. Som rád, že ju mám a že je taká, aká je. Som jej vďačný za to, ako ma spolu s otcom vychovali.

 

Láska

Autor: Rastislav Gálus

Si dňom i nocou,

slabosťou i mocou,

si moje slnko i mesiac,

milujem ťa stále viac. 

 

Keď sa mi vzďaluješ,

srdce mi puká žiaľom,

ešte si pri mne

a už sa bojím, že odchádzaš. 

 

Si ako dúha v mojom srdci,

si slnko v mojom živote.

Ďakujem za to, že si!

 

Futbal

Autor: Ján Kasza

 

Od malička ma šport baví,

najviac futbal, každý vraví.

 

Futbal, to je dobrá hra,

každý sa pri nej zabáva.

Je to hra pre mnohých ľudí,

pri tej hre sa nik nenudí.

 

Ja mám jeden veľký sen,

v Barcelone hrávať chcem.

Zatiaľ som hráč z Kremnice,

odtiaľ pôjdem do Bystrice.

Potom ma aj Slovan volá,

čoskoro každého zdolám.

 

Toto je môj veľký sen,

raz sa splní, to už viem. 

 

 


 

webygroup

upresniť

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár


266704

Úvodná stránka