Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2
Súkromná stredná odborná škola Hliník nad Hronom - autoopravár, automechanik

Možnosti štúdia

Zoznam študijných a učebných odborov, ktoré ponúka SSOŠ Hliník nad Hronom

Budúcnosť bude patriť pripraveným

Je tu obdobie, keď si žiaci 9. ročníkov vyberajú svoje budúce povolanie. V záplave informácií je však stále ťažšie zorientovať sa. Klasické názvy študijných odborov vymizli a občas to vyzerá ako súťaž o čo najatraktívnejšie pomenovanie. Názov však nie je dôležitý, ten neurčuje kvalitu, obsah ani uplatniteľnosť na trhu práce. „Nedávno som zachytil pracovnú ponuku „sendvič artist“, ktorá napokon predstavovala pozíciu pomocného kuchára v rýchlom občerstvení,“ hovorí Milan. „No, názov asi zaujme, nie som si však istý či aj práca a jej benefity.“

Na Slovensku je veľká ponuka možností štúdia. Mnohé z nich, a kvalitné,  nájdeme aj v našom okolí. Dnes však platí, že vzdelanie ide ruka v ruke so skúsenosťami. Najťažšie to majú mladí ľudia, ktorí ukončia školu a nemajú žiadnu prax. Zamestnávateľ dnes požaduje odborné skúsenosti, ktoré sú referenciou kvalitného vzdelania. Vďaka vzdelávaniu na odbornej škole získava študent hneď obidva piliere svojho úspechu – kvalitné vzdelanie a prax počas školy. Veľakrát sa stáva, že potenciálny zamestnávateľ pýta žiakov aj z vyučovania, lebo ich potrebuje. Prečo to robí? Kvalitných pracovníkov je málo a on študentov považuje za schopných odborníkov, ktorých vie patrične oceniť. „V študentoch zo Súkromnej strednej odbornej školy v Hliníku nad Hronom vidím veľký potenciál, pretože majú dostatok skúseností a vedia svoje vedomosti využiť v praxi,“ hovorí majiteľ autoservisu 3MIKO Bartošova Lehôtka.

Tieto skúsenosti sú neoceniteľné. Študent vďaka tomu získava reálnu prax, stáva sa odborníkom vo svojom odbore a škola mu poskytuje možnosti uplatniť sa  nielen v našom okolí, ale aj v zahraničí. Nemecko, ekonomický stroj, ktorý ťahá Európu dopredu,  je závislé od odborníkov. Dnes vieme, že Slováci sú svojou pracovitosťou, precíznosťou a vedomosťami vhodnými a žiadanými kandidátmi na prácu v zahraničí. Rodinné firmy či veľké koncerny si cenia slovenských študentov vďaka ich chuti napredovať a dnes mladým ľuďom nič nebráni v tom, aby na niekoľko rokov odišli získavať skúsenosti do zahraničia. „Počas štúdia na SSOŠ v Hliníku nad Hronom som absolvoval zahraničnú stáž v nemeckom Mníchove v servise Mazda. Veľmi mi pri tom pomohli vedomosti a odborné skúsenosti, ktoré som získal v priebehu štúdia. Potešilo ma zistenie, že som sa dokázal plnohodnotne zapojiť do pracovného procesu aj v zahraničnom servise,“ hovorí študent Šimon Hrnčiar.

A napokon prax s kvalitným vzdelaním pripravuje nielen úspešných odborníkov, ale aj podnikateľov, ktorí s úctou podporujú pôvodcu svojho úspechu a nové nádejné talenty, a verte, úspešných nie je málo. „SSOŠ v Hliníku nad Hronom som ukončil pred 15 rokmi. Vedomosti a zručnosti ktoré som tam získal, mi umožnili vyprofilovať sa na samostatného mechanika a majiteľa servisu. Dnes ponúkam tejto škole možnosť spolupráce a dávam príležitosť súčasným študentom absolvovať prax v mojom servise,“ hovorí Roman z AUTOELIT Brehy.

Ekonomika Slovenska napreduje a bude potrebovať odborníkov, ktorých je už dnes nedostatok a investície na Slovensku dokazujú, že ich budú významní zamestnávatelia potrebovať stále viac. Predsa napr. automobilka PSA Peugeot Citroen Slovakia v roku 2015 dosiahla svoj nový rekord s počtom vyrobených vozidiel – viac ako 303-tisíc a tento rok je ich cieľ ešte vyšší! A spoločnosť Jaguar Landrover si na Slovensko plánuje priniesť desiatky svojich dodávateľov (zdroj: Forbes Slovensko). Slovensko sa stáva Detroitom Európy a zažíva zlatý vek remesla, buďte pri tom, o budúcnosť máte postarané. Rozhodnite sa správne!

Informácie o odboroch, ktoré otvárame v školskom roku 2019/2020, sú uvedené v časti Kritériá pre prijatie žiakov.

1. Učebné odbory (trojročné štúdium, získate výučný list)

2487 H 01 autoopravár - mechanik
3678 H      inštalatér 

2. Študijné odbory (štvorročné, získate výučný list a vysvedčenie o maturitnej skúške)

3759 K komerčný pracovník v doprave

3. Nadstavbové odbory (pokračovanie učebných odborov, dvojročné štúdium,získate vysvedčenie o maturitnej skúške)
3757 L      dopravná prevádzka - cestná a mestská doprava
2414 L 01 strojárstvo - výroba, montáž a opravy prístrojov, strojov a zariadení
2414 L 02 strojárstvo - obrábanie materiálov

Naším cieľom je postupná a úzka špecializácia odborov, pri ktorej spolupracujeme s hlavnými zamestnávateľmi v regióne. Na základe prieskumu pracovného trhu v regióne Žiar nad Hronom, Žarnovica a Banská Štiavnica, ktorý ukázal výrazný nedostatok kvalifikovaných odborníkov najmä v strojárskych profesiách, automobilovom priemysle a v profesii inštalatér, ponúkame žiakom možnosť vzdelávať sa v nasledovných učebných a študijných odboroch:

Učebné odbory (trojročné, výučný list)

Študijné odbory (štvorročné, výučný list a vysvedčenie o maturitnej skúške)
Nadstavbové odbory (dvojročné pokračovanie učebných odborov, maturitné vysvedčenie)
 

                 34.jpg         učebňa.jpg

 

 

 

 

 

 


 

webygroup

upresniť

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár


266718

Úvodná stránka